Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Witamy na stronie Towarzystwa Asystentów UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historia Towarzystwa Asystentów

Towarzystwo Asystentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (niegdyś Zrzeszenie) jest najstarszą tego typu organizacją w Polsce. Powstało w roku 1909, gdy jego statut został zatwierdzony reskryptem Namiestnictwa Galicyjskiego.

Jego celem jest ochrona interesów zawodowych asystentów UJ i ogólnie młodszych pracowników naukowych UJ; przez jakiś czas dotyczyło to także urzędników. Niegdyś TA UJ zajmował się w sporej mierze stroną materialną życia asystentów UJ, przydzielając miejsca w hotelach asystenckich, udzielając pożyczek ze wspólnej kasy i walcząc o ich prawa, obecnie większość tych działań przejęły odpowiednie instytucje na uniwersytecie, m.in. kasa pożyczkowo-zapomogowa czy związki zawodowe. Stałą funkcją Zarządu TA UJ pozostaje wciąż przydział miejsc w hotelach asystenckich, a przedstawiciel TA UJ zasiada w Rektorskiej Komisji ds. Hoteli Asystenckich i Spraw Mieszkaniowych. Ponadto prezes TA UJ uczestniczy w obradach Senatu UJ, a także zasiada w kapitule nagród Rektora (naukowej „Pro Arte Docendi” i dydaktycznej im H. Kołłątaja).

Istotnym obszarem działalności TA UJ jest nauka. W organizacji po wojnie działała sekcja Konserwatorium Naukoznawcze (1946-1952) i wydawany był miesięcznik „Życie Nauki” (potem publikowany w Warszawie PWN pt. „Życie Szkoły Wyższej”; 1953-1991). Następnie Towarzystwo (aż do początku XXI w.) wydawało czasopismo „Synapsa”, ogłaszało konkursy na najlepszą pracę naukową (sekcje humanistyczna, nauk przyrodniczych i medycznych), organizowało konferencje. Istotną funkcją TA UJ było też konsolidowanie środowiska na mniej formalnych imprezach kulturalnych i sportowych.W październiku 2000 roku, roku jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej miał miejsce Pierwszy Nadzwyczajny Zjazd Zarządów TA UJ. Członkowie ówczesnego Zarządu oraz wcześniejszych dyskutowali nad historią Towarzystwa oraz radzili nad jego miejscem w strukturze uczelni w dobie zmian.

Zmiany polityczne, organizacyjne i społeczne przyczyniły się do tego, że na przełomie pierwszego i drugiego dziesięciolecia XXI wieku rola TA UJ w środowisku uczelnianym zmalała, ograniczając się do reprezentowania interesów środowiska w dotychczasowych gremiach i zasiadania w stałych komisjach.

Obecnie Towarzystwo podjęło na nowo działalność, szukając dla siebie miejsca w strukturze uczelni, tworząc nowy statut, nawiązując kontakt z przedstawicielami asystentów w radach i komisjach na poszczególnych wydziałach. Powstała strona internetowa i formy kontaktu przez media społecznościowe, wrócono do tradycji patronowania konferencjom i konsolidowania środowiska naukowego.

Mamy nadzieję, że nawiązując do najpiękniejszych kart historii TA UJ, zapiszemy tej historii nowe, równie piękne karty.

__________

* Zainteresowanych szczegółowo historią i działalnością TA UJ odsyłamy do materiałów znajdujących się w zasobach Archiwum Biblioteki Jagiellońskiej.